FDJQ - Dream Creator 2013

FDJQ – Dream Creator 2013

FDJQ – Dream Creator 2013

DateAugust 2, 2013

VenueMechoui International

Location264 Chemin Saint Grégoire, Saint-Étienne-de-Lauzon, QC

StatusSold Out !

From August 2 to 4, Dream Creator Productions come back with a brand new concept: le FESTIVAL DE DJs DE QUÉBEC. A 3-day festival of electronic music, house, trance, hip-hop, hard, and more. 70 DJs on 8 stages, days and nights, both inside and outside. An unforgettable week-end with international headliners, a free camping site, many volleyball fields, spas, pool, alcool and food at low cost, VJs, fireworks, a great “endshow” on Friday and Saturday nights, a special Mode & Fashion show on Saturday, and much more!

Headliners :

JOHN 00 FLEMMING UK (Trance) 
DJ STEPHANIEItalia (Hardstyle) 
MARCUS SCHOSSOWSweden (House) 
MAGNUSUSA (Psytrance)

Friday, august 2

V Scene (Electro) :

18:00 – DJ FLOOR
20:00 – MI VACHON
21:00 – COOPER
22:00 – 23:00 PSYKOBITCH

NRJ Scene (Club, Hip-Hop, RNB) :

18:00 – C-BAST
21:00 – 00:00 AZYZ

Hard Dance Nation Scene (Hardstyle, Hardcore) :

18:00 – MISTER HYDE
20:00 – SKICKS
21:30 – 23:00 MERKURIUS

Transition Room (Trance, Psytrance) :

18:00 – MIND EXPOSURE
20:00 – WILL ANGERS
22:00 – JOHN 00 FLEMING
00:00 – JOHN 00 FLEMING & SEVEN WAYS
00:30 – SEVEN WAYS
02:00 – SYMBOLIUM
04:00 – CHURCH (Tribute to Infected Mushroom)

Main Room (House, Electro) :

18:00 – ÉRIK HAUSSER vs JEAN DAVID vs PUMPER JACKER
22:00 – FREEDOM
00:00 – CHURCH
02:00 – JESSY TOM (Electro)
03:30 – FREDZ UP
04:30 – 06:00 MISS DJ LICIOUS

Hard Room (Hardstyle, Hardcore) :

00:00 – FRANK L
02:00 – FORSEEN
03:45 – 05:00 MUTANTE

Saturday, august 3

V Scene (Electro) :

11:00 – NIAL
13:00 – MIKE SICKINI
15:00 – JOHN OO FLEMING
17:00 – SOUPER MODE ET TENDANCE
18:30 – DJ NIGHTLIFE
20:00 – KID
21:00 – MARCUS SCHOSSOW

Main Room (House, Electro) :

00:00 – OLIVREZ STYLE
01:30 – GERVAIS SPHINX
03:30 – MAX E
04:30 – 07:00 MISS DJ LICIOUS

Saturday, august 3

NRJ Scene (Club, Hip-Hop, RNB) :

11:00 – APPLESEED
12:30 – FONTZ
14:00 – DJAWSBREAKER
15:00 – DJ MG
16:00 – SAMMY
17:00 – // SCÈNE V SOUPER MODE ET TENDANCE //
18:30 – BLAAS
19:30 – C-BAST
21:00 – 00:00 AZYZ Hard Dance Nation Scene (Hardstyle, Hardcore)
11:00 – DUB
12:30 – JOE ROWE
14:00 – POLARIS
15:30 – TYPE-ZERO
17:00 – // SCÈNE V SOUPER MODE ET TENDANCE //
18:30 – DOPAMYNE (Hardcore)
19:30 – JESSY TOM vs THE DIVIDER
21:00 – STEPHANIE

Mode et Tendance de Québec Scene (House) :

11:00 – MALICE IN WONDERLAND
12:00 – ALEX AXX KOSS
13:00 – ALBERTO PEREZ
14:00 – NICO CONCERTO
15:00 – PAKD
16:00 – TOMY VILLACORTA
17:00 – // SCÈNE V SOUPER MODE ET TENDANCE //
18:30 – STEVE CANDELA
20:00 – MCCARTHY
21:30 – 22:30 CHARLES POULIN

Transition Room (Trance, Psytrance) :

11:00 – SUNBOOM
14:00 – FLOYDIANCHILD
16:00 – TAO-TAO
18:00 – RECK
19:30 – DAVE NADZ & LEBLANC
21:30 – MAGNUS
23:30 – MAGNUS & SEVEN WAYS
00:00 – ANDREW ROSS
01:30 – HORIZON
03:00 – VIRTUAL LIGHT
05:00 – DJEFF

Hard Room (Hardstyle, Hardcore) :

00:00 – DOPAMYNE (Hard Dance)
02:00 – SMARTYZ
03:30 – KANIBALZ ALL STARZ
05:30 – 07:00 MASTER PHIL